האם יש קשר בין משחקי תפקידים לעיצוב ממשק משתמש? או – אם הייתי יודע הייתי לפחות מתגלח

ziv-kitaro-gamplay-vs-ux-design

זיו קיטרו, איש רב פעלים וחבר טוב שרק לפני זמן קצר השיק את סיפרו החדש “אייפון אחד על אחד” העביר הרצאה מרתקת אודות כתיבת סיפור אינטראקטיבי בפסטיבל אייקון מספר 13.

על פי התוכניה הנושא היה אמור להיות “שיטות לכתיבת סיפור למשחקי תפקידים” אבל ההרצאה והדיון התפתחו לכיוונים פתיעים ומעניינים. זיו הזמין כמה קולגות כמו ערן מולוט ומיכאל גורודין להעלות ולתרום לדיון. באופן מפתיע הזמין גם אותי לעלות ולהגיד כמה מילים על העניין מנקודת מבט של ממשקי תוכנה ואתרי אינטרנט (אם הייתי יודע מראש הייתי מתגלח או לפחות לובש חולצה קצת יותר חדשה).

הדיון חשף נקודת חפיפה מעניינת בין מתודולוגיה של כתיבה עבור משחקים אינטראקטיביים ובין עיצוב ממשק תוכנה ואתרי אינטרנט. למעשה המושג  Story Telling שייך לא רק לתחום המשחקים, אלה גם לנושא חווית המשתמש באתר אינטרנט. תהליך החשיבה בזמן בניית מערך למשחק תפקידים לא שונה במהות מתכנון ממשק או חווית משתמש עבור אפליקציית Web. בשני המקרים המערך צריך להיות קל להבנה, מעניין, להוביל את המשתמש למקום הרצוי ואם זאת לתת תחושה של חופש בחירה, למשוך את תשומת לב המשתמש לדבר הנכון, וליצור אצל המשתמש חוויה ודעה חיובית באשר לעניין כולו. קיימים כמובן גם כמה הבדלים מהותיים בין שני התחומים. למשל מסגרת “זמן השימוש”- באתרים מסחריים המטרה היא להגיש את המידע הרצוי למשתמשים ולהניע אותם לאינטראקציה בזמן הקצר ביותר – לרוב זמן “המשחק” או “זמן תשומת הלב” של המבקרים באתר אינטרנט, הוא לא יותר משניות בודדות. במסגרת משחק – האינטראקציה היא לרוב ארוכה יותר ומיועדת בעיקר למטרת הנאה.

rpg-vs-gui001

הקישור הזה בין משחקי תפקידים (תחום בילוי לזמן הפנוי) לעיצוב חוויית משתמש (תחום מקצועי) הזכיר לי מיד את ההרצאה של סר קן רובינסון ב TED בנושא קריאטיביות. בהרצאה הוא אומר שעצה ההורית כמו “חבל לבזבז זמן על משהו אם לא תשיג עבודה בזה ” מתגלה היום כעצה לא נכונה בעליל.  כל עיסוק שמלמד אותך עוד על אינטראקציה עם אנשים ועוד על החוויה האנושית בכללותה יכול לשמש ככלי לעתיד ובמיוחד אם המקצוע שלך הוא עיצוב ממשק משתמש.

עכשיו כשמביטים לאחור בוודאי אפשר למצוא שהרבה ממובילי השוק בתכנון מדיה האינטראקטיבית שיחקו לפחות פעם פעמיים במשחקי תפקידים או משחקי מחשב. כמה מהם משחקים משחקי תפקידים ומשחקי מחשב גם היום. יתכן ועצה נכונה למנכ”לי החברות של היום היא: לשלוח את מעצבי ומתכנני הממשק שלהם לכתוב ולהריץ פעם אחת לפחות משחק תפקידים או אולי ללמוד איך כותבים תסריט קולנוע מרגש. כי מעצב ממשק שיודע לספר סיפור ואולי אפילו לרגש ולשמח את המשתמש, יעשה שירות טוב בהרבה למוצר וללקוח הסופי של המוצר.

ועצה ולא פחות חשובה – אם מבקרים בכנס או פסטיבל, חשוב להתגלח – אתה אף פעם לא יודע מתי יקראו לך לבמה.

קישורים:

פסטיבל אייקון

באותו השבוע: הרצאה של מעצב הקונספט כריסטיאן לורנז שויירר (מטריקס, האלמנט החמישי)

האתר של זיו קיטרו

ההרצאה של סר קן רובינסון ב TED

קדימה.. עכשיו מספרים לכולם..
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0

6 Comments

 • David says:

  א. לגבי הגילוח – מזמן כבר ברור של צל זקן זה סקסי בטירוף ומזל שלא התגלחת
  ב. הקרבה בין שני הממשקים באמת חזקה, ואפשר לראות את זה בצורה יפה וברורה מהדיאגרמות שלך, הייתי רוצה לראות גם דיאגרמה שמנסה ליישם את אותו הרעיון בפורנו, אם אתה מצליח אתה מלך.
  (לא שעכשיו אתה לא, אבל גם) אוהב המון ותמשיך לכתוב בבקשה :)

  • Orenob says:

   היי דויד :)

   תודה על הפידבק על החיזוק, ועל המילים הנדיבות ,
   אולי באמת כדאי לי לאמץ את הלוק הלא מגולח הזה באופן קבוע.
   תודה
   אורן

 • אילן says:

  היי אורן
  היום גיליתי אותך בפעם הראשונה (אני משתמש טרי, טרי בפוטושופ) אני חייב להגיד לך שאתה ממש כוכב, חשבת לעשות קצת כסף מהידע שלך? אם אתה מעוניין תשלח לי מייל ואני אתן לך את הטלפון שלי. ולא! אני לא מתכוון לעשות כסף על חשבונך, אני פשוט רוצה לייעץ לך. (אולי אקבל מזה משהו אבל זו לא המטרה שלי)

 • חגית פ says:

  היי אורן,

  תודה על המידע הנרחב שאתה מעביר בסרטונים, ברור וקליט.

  יש לך הדרכות כאלה על ניהולי צבע, MODE BLEND , UDJUSTMENTS,

  תודה חגית

  • dgbox says:

   היי חגית :-)
   תודה על הצפיה בסרטונים ועל התגובה הנדיבה
   בדיוק בתקופה הזו אני שוקד על מדריכים חדשים
   שכוללים נושאים שקשורים קצת יותר לעיבוד תמונה כמו
   Adjustment Layer
   ואני מקווה שכבר בקרוב אתחיל להעלות אותם לערוץ
   אגב – מקווה שיצא לך כבר להרשם לערוץ ביוטיוב
   זו אמורה להיות הדרך הכי טובה לקבל עדכון מיידי
   בכל פעם שעולה משהו חדש…

  • dgbox says:

   היי חגית :-)
   אמנם עבר זמן מה מאז ששאלת את השאלה שלך כאן באתר שלי
   אבל יתכן וזה עדיין יעניין אותך..
   לאחרונה העלתי מדריך וידאו לערוץ ביוטיוב בנושא
   Adjustment Layer – שכבות התאמה בפוטושופ
   את מוזמנת לצפות בסרטון מקווה שתמצאי אותו מעניין ומועיל:
   http://www.youtube.com/watch?v=-2icJJHz9gM